Prečo lietadlo Iljušin IL-18 OK-NAB havarovalo?

Aj keď po  Nežnej revolúcii v roku 1989 vyšlo v médiách viacero článkov, mnohé priniesli až konšpiračné teórie. Po viac ako štyridsiatych rokoch prináša všetky odpovede o tragickej nehode lietadla kniha bývalého novinára Dávida Púchovského Katastrofa letu 001 na Zlatých pieskoch.

Autor opisuje najznámejšie a najväčšie letecké nešťastie v Československu, ktoré si vyžiadalo až  76 obetí.  Nehoda sa stala 28.júla 1976 v Bratislave, keď sa lietadlo zrútilo do jazera Zlaté piesky neďaleko letiska.

Vo veľmi pútavo napísanej faktografickej knihe čitateľ nájde doposiaľ nikdy verejne nepublikované závery vyšetrovacej správy a aj  doteraz nezverejnené fotografie. David Púchovský ich zbieral v archívoch na Slovensku aj v Českej republike a zistenia potom detailne analyzoval.  

Na knihe pracoval rok. „Príbeh som poznal už z detstva, o havárii mi hovorili starí rodičia, s ktorými sme sa chodili kúpať na Zlaté piesky. Neskôr, keď už bol internet, som si vyhľadával o katastrofe všetky informácie, ktoré sa dali zohnať. Pritom som zistil, že skoro v každom článku sa písalo niečo iné, a tak som chcel prísť na to, prečo to lietadlo naozaj padlo,“ povedal o knihe David Púchovský, ktorý v minulosti pracoval ako redaktor denníka Nový Čas. Téme sa začal venovať ešte ako novinár.

Kniha z vydavateľstva Dixit obsahuje aj dojímavé rozhovory s príbuznými,  pamätníkmi i odborníkmi na letectvo.