Švédska detektívka Obeť bez tváre

Švédsky detektívny autor Stefan Ahnem žije v Štokholme. Písaniu scenárov pre televíziu sa venuje už viac ako dvadsať rokov. Napísal scenár napríklad pre  štyri epizódy populárneho seriálu Wallander. Venoval sa písaniu aj scenárov rôznych adaptácií, rôznym žánrom aj komédii a thrillerom.

Román z roku 2014  Obeť bez tváre jeho knižný debut.  V roku 2015 získal za debut cenu Crimetime Specsavers Award . V  roku 2015 napísal ďalšiu detektívku, Deviaty hrob a v roku  2016 román Osemnásť pod nulou. Hlavnou postavou kníh je detektív Fabian Risk. Knihy sa stali medzinárodným bestsellerom.

V detektívke Obeť bez  detektív Risk vyšetruje vraždu učiteľa pracovného vyučovania. Mŕtveho ho našli v jeho dielni a pri jeho tele našli fotografiu triedy zo začiatku osemdesiatych rokov. Tvár zavraždeného učiteľa mala na zábere na tvári krížik. Vrah postupne zabíja spolužiakov a ohrozený je napokon aj samotný detektív Risk. Dej sa odohráva vo Švédsku aj v Dánsku. Vrah svoje činy takmer dokonale plánoval a na obete útočí veľmi  brutálne a bolestivo.

Detektívny príbeh má tradičný severský krimi  štýl. Je plný napätia, obsahuje dramatické zápletky a na konci má zaujímavé rozuzlenie. Dej je rozdelený do krátkych kapitol a má tak dynamiku a postupne zvyšuje napätie a ľahko sa číta.